Утилізація енергозберігаючих ламп
Дата публікації: 15 березня 2019
Енергозберігаючі лампи мають кілька видів: люмінесцентні, ртутні та світлодіодні лампи. Кожна із них має свої переваги у процесі експлуатації, але утилізація цих ламп є дуже важливою. Особливої уваги потребують люмінесцентні та ртутні лампи, адже вони працюють за рахунок парів ртуті, яка (при потраплянні у повітря) у великих кількостях шкодить здоров'ю людини та навколишньому середовищу.
Для кожного типу енергозберігаючих ламп існує свій безпечний спосіб утилізації.
Утилізація люмінесцентних і ртутних ламп
Відпрацьовані лампи цих видів слід здавати у спеціальні пункти прийому, звідки їх скеровують на підприємства, які займаються утилізацією. Для утилізації лампи розділяють на цоколі, скло і ртуть.
Щоб знешкодити ртуть, її розміщують у спеціальну тару, засипають цементом та заливають речовиною для демеркуризації (видалення ртуті). Це частково зв'язує ртуть, після чого її відправляють для подальшої переробки та зберігання. Існує й більш дорогий спосіб утилізації, коли розбиті лампи нагрівають, конденсовані пари ртуті збирають і використовують повторно.
А що із утилізацією світлодіодних LED-ламп?
На відміну від люмінесцентних, LED лампи не містять шкідливих речовин та повністю підлягають вторинній переробці. Утилізація світлодіодних ламп відбувається шляхом поділу її на деталі, які потім сортуються в залежності від матеріалу (пластик, скло, металеві деталі) та переробляються. Цей процес є повністю безпечним та не потребує спеціальних засобів захисту для тих, хто його здійснює (як у випадку з люмінесцентними лампами).
Утилізувати led лампу можна, здавши її у спеціальний пункт переробки, а якщо такого немає поруч, то виробники радять самостійно розібрати лампу (це може зробити будь-хто, знайомий із електроприладами) і здати на переробку по частинах. Але ми не радимо робити це людям без досвіду з цією справою.
Масовий перехід на енергоефективні освітлювальні прилади, який зараз відбувається в Україні, однозначно є позитивним. На жаль, утилізація енергозберігаючих ламп лише входить “у моду”. На це є кілька причин: відсутність обізнаності серед населення, недостатня кількість пунктів прийому відпрацьованої сировини, низький рівень екологічної свідомості. То просимо вас берегти природу і здавати використані лампи у спеціальні пункти прийому!